Péče o vodoměr
Dle zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech, kanalizacích pro veřejnou potřebu odpovídají za stav a ochranu vodoměru odběratelé, resp. vlastníci připojené nemovitosti.
Z tohoto důvodu je Vaší povinností:
- chránit vodoměr před mechanickým i tepelným poškozením
- zajistit k němu bezpečný přístup zaměstnanců provozovatele – VAS,a.s. k pravidelným odečtům a výměnám po uplynutí cejchovní doby
- dbát o to, aby nedošlo k poškození plomby prokazující úřední ověření vodoměru a montážní plomby na jeho šroubení.
Naše doporučení pro prevenci před zbytečnými škodami:
Ochrana vodoměru proti mrazu
Je-li Váš vodoměr umístěn ve venkovním prostoru (šachtě), neopomeňte provést následující opatření:
- šachtu pečlivě zavřete
- poklop šachty přikryjte tepelnou izolací (polystyren apod.)
- vodoměr opatřete tepelnou izolací v případě zvlášť silných mrazů (pokud je vodoměr usazen v nezámrzné hloubce – alespoň 1,3 m pod terénem, není izolace nutná)
- ochraňujte potrubí vystavená mrazu, stejně jako vlastní vodoměr, pomocí vhodných izolačních materiálů, nejlépe omotáním nenasákavými stavebními izolacemi, atd..
- prostor, kde je vodoměr umístěn, dobře uzavřete proti vnikání chladného vzduchu zvenčí - například rozbité sklepní okénko a průvan mohou v mrazivých dnech být příčinou zamrznutí a poškození vodoměru.
Pro majitele rekreačních objektů (chaty, zejm. bez vodoměrných šachet, atd.), kde je předpoklad nedodržení podmínek pro vhodné umístění vodoměru před účinky mrazu, je možné objednat na příslušném provoze vodovodů uzavření odbočení z hlavního řadu, demontáž vodoměru a zaplombování. Na jaře pak jeho zpětnou montáž.
Ochrana před poškozením vodoměru teplem
Nejen extrémně nízké teploty, ale také teploty extrémně vysoké mohou způsobit poškození vodoměru. Vodoměry, které používáme pro měření množství dodané pitné vody, jsou citlivé měřicí přístroje, jejichž mechanizmus je vyroben z plastů vhodných pro styk s pitnou vodou do teploty cca 40° C. Voda z vodovodu pro veřejnou potřebu, kterou dodáváme, má teplotu maximálně 10° C a nebude mít rozhodně nikdy teplotu vyšší než uvedených 40° C. Teplá nebo horká voda se do vodoměru může dostat například při nefunkčnosti zpětného ventilu, či klapky. V této souvislosti je potřeba upozornit na nutnost udržovat v provozuschopném stavu zpětné ventily ve Vaší vodovodní instalaci.
K poškození vodoměru teplem může dojít například tehdy, když se odběratel snaží již zamrzlou vnitřní instalaci, včetně vodoměru, rozehřívat otevřeným ohněm. Po tomto zásahu zpravidla vodoměr už měřit nebude a je nutno jej stejně vyměnit. Poškození plastových částí vodoměru teplem je, po jeho demontáži ve vodoměrné dílně, naprosto zjevné.
Byla-li nefunkčnost nebo poškození vodoměru způsobena nedostatečnou ochranou vodoměru odběratelem nebo přímým zásahem odběratele vedoucím k poškození vodoměru, v souladu se zákonem č. 274/2001 Sb. hradí újmu a náklady spojené s výměnou vodoměru odběratel.
Souhrnem
Odběratel je dle zákona povinen informovat naši společnost při jakémkoliv problému s vodoměrem či vodoměrnou soustavou. Nikdy nesmí do celé soustavy či jen vodoměru zasahovat sám, bez přítomnosti zaměstnanců provozní společnosti VAS, a.s.
Při jakémkoliv výše popsaném problému prosím informujte naší společnost, a to nejlépe přímo na příslušném provoze, popř. na dispečinku na těchto číslech:
V pracovní době (6:45 – 14:30)
Provoz vodovodů Boskovice +420 516 427 239
Provoz vodovodů Blansko - +420 516 413 170
V mimopracovní době (14:30-6:30)
Dispečink - +420 516 427 249.
Podrobnosti vč. dalších kontaktů naleznete na našich webových stránkách http://www.vodarenska.cz/divize-boskovice
Zpět na výpis novinek