Jak se chovat na místě činu
Každý z nás se může dostat na místo činu
Vracíte se ke svému autu na parkovišti a všimnete si, že je u něho rozbité okénko. Nebo zjistíte, že máte poškozené dveře do vašeho bytu, domu, garáže, sklepa nebo třeba chaty nebo chalupy. Do této nepříjemné situace se může dostat každý z nás. A je důležité nejen zavolat policisty přes tísňovou linku 158, ale také uvědomit si, že jste se dostali na místo činu.
Pro pohyb na takovém místě platí několik základních pravidel. Jejich dodržováním umožníme policii, aby mohla usvědčit pachatele:
Snažte se vše nechat v původním stavu, jak to zůstalo po pachateli.
Nechoďte dovnitř, nezjišťujte, co bylo odcizeno, neopravujte rozbité věci a neuklízejte po zlodějích do doby, než Vám to policisté na místě dovolí.
Dovnitř nepouštějte ani jiné lidi.
Buďte opatrní, nikdy nelze vyloučit, zda pachatel ještě není na místě. Pokud například voláte telefonem o pomoc, ztište hlas.
Zvažte, kudy se pachatel na místo dostal a pokuste se po jeho trase nechodit a neponičit případné stopy.
Pokud máte na vykradeném objektu kamerový systém, buďte policii nápomocni a záznamy jim vydejte.
Snažte se v maximální míře poskytnout policistům výrobní čísla, doklady nebo fotografie odcizených věcí. Pátrání po věcech bude efektivnější.
V případě, že byly odcizeny platební karty nebo mobilní telefon, okamžitě je zablokujte u peněžního ústavu nebo mobilního operátora.
Pokud Vám byly odcizeny klíče od domova a osobní doklady, co nejrychleji učiňte opatření proti vykradení domu či bytu.
Mějte po celou dobu na paměti, že i vaše počínání na místě, může výrazně ovlivnit výsledek policejní práce.
por. Mgr. Iva Šebková, tisková mluvčí Policie ČR
Zpět na výpis novinek