Kácení stromů
Základní informace
Subjekt oprávněný k vydání rozhodnutí o kácení: Úřad městysu Křtiny
Odpovědná osoba: Mgr. Petr Palíšek Zapletal, místostarosta městysu, viz Kontakty
Na rozhodnutí se spolupodílejí: Komise životního prostředí městysu
Další info: Najdete na Portále veřejné správy zde, nebo v zákoně č.114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, a prováděcí vyhlášce k tomuto zákonu č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, ve znění pozdějších předpisů.
Životní situace
Pokud chcete pokácet dřeviny, nacházející se mimo les, tj. na pozemcích které vlastníte nebo spoluvlastníte, popř. si je pronajímáte apod., musíte požádat Úřad měsytsu Křtiny, jakožto místně příslušný orgán ochrany přírody, o vydání povolení ke kácení dřevin.
Kácení dřevin rostoucích mimo les se provádí zpravidla v období vegetačního klidu, tzn. od 1. listopadu do 31. března následujícího roku. K tomu přihlíží orgán ochrany přírody při vydávání povolení ke kácení dřevin (§ 8 odst. 1 zákona č. 114/92 Sb.).
V případě jakýchkoli dotazů zavolejte nebo přijďte na úřad městysu, kde vám vše rádi zodpovíme, viz Kontakty.
Postup
1) Zjistěte, zda vůbec musíte žádat o povolení
K tomu vám pomůže infografika zde.
O povolení nemusíte žádat zejména v případě, že chcete kácet dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí. Nebo třeba ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada nebo zastavěná plocha a nádvoří.
Pozor ale, existují výjimky, třeba případy, kdy sice dřeviny těchto rozměrů nedosahují, ale tvoří souvislý, tzv. zapojený porost dřevin. Souvislý porost dřevin můžete kácet bez povolení pouze, pokud celková plocha kácených porostů nepřesahuje 40 m2. Možnost kácení bez povolení také neplatí pro dřeviny, které tvoří významný krajinný prvek nebo stromořadí nebo jsou součástí již uložené náhradní výsadby.
Prostě, mrkněte na infografiku a nebudete-li si vědět rady, tak nás kontaktujte.
2) Podejte žádost
Ústně, písemně, datovkou... Viz Kontakty a Úřední hodiny.
Lze sepsat jen volnou formou. Pokud chcete návod, tak vzorový formulář najdete zde.
Je-li vás více, tak buď žádost podepište všichni, nebo si zvolte zmocněnce. Základní vzor plné moci jsme pro vás sepsali zde.
3) Počkejte na rozhodnutí obce
- Není dobré kácet před vydáním povolení, riskujete sankce za porušení právních předpisů.