Brno duchovní
Augustiniánské opatství a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně
Augustiniánské opatství svatého Tomáše na Starém Brně sídlí v klášteře, který pro řád cisterciaček založila královna vdova Eliška Rejčka v roce 1323 (v roce 1335 zde byla pochována pod oltářem sv. Kříže). Zdejší augustiniánský řád, který zde sídlí od roku 1782, nejvíce proslavil zdejší mnich a pozdější opat Johann Gregor Mendel, který položil základy genetiky. Patří mezi nejvýznačnější osobnosti světové vědy a do jeho památníku, který je součástí opatství, se sjíždí Mendelovi obdivovatelé z celého světa.
O významu kláštera svědčí i to, že v rámci celého augustiniánského řádu (celosvětově), jde o jediné řádové opatství, které je vyňato z hierarchie řádových provincií (v tomto případě Provincia Bohemiae) a je bráno jako samostatná provincie, která podléhá přímo generálovi řádu v Římě.
Součástí klášterního komplexu je i bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Jde o jednu z nejvýznamnějších gotických památek v Brně, která je pozoruhodná nejenom zajímavou architektonickou konstrukcí prolnutí dvou lodí, ale i použitým stavebním materiálem – neomítnuté režné cihly. Inspirací byly zřejmě gotické stavby v Porýní. V roce 1987 byl kostel papežem Janem Pavlem II. povýšen na baziliku minor. Jde o jedinou baziliku na území Jihomoravského kraje a první baziliku v brněnské diecézi (jako druhá byla ustavena bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše ve Žďáře nad Sázavou).
Jak se tam dostanete
Opatství s bazilikou se nachází na Mendelově náměstí v Brně, a je tak asi 20 minut chůze od historického centra města. Doporučujeme proto dopravit se do centra, a z hlavního nádraží tramvají č. 1 (směr Bystrc) přijet na Mendlovo náměstí (najít spojení ).
Pokud chcete jet na Mendlovo náměstí přímo ze Křtin, pak je mnohem rychlejší vystoupit z autobusu č. 201 v Brně na Staré Osadě a odtud jet autobusem č. 84 rovnou na Mendlovo náměstí (najít spojení , cena: 4 zóny/90 minut, 34 Kč).
Další informace
Oficiální stránky Augustiniánského opatství na Starém Brně
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Wikipedii
Katedrála sv. Petra a Pavla a Diecézní muzeum
Katedrála sv. Petra a Pavla je biskupským chrámem brněnské diecéze. Historie katedrály sahá do 12. století. V katedrále doporučujeme navštívit románsko-gotickou kryptu, dále pak Klenotnici katedrály, v níž můžete shlédnout bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další předměty ukrývající se dříve v depozitářích. Za pozornost rovněž stojí kaple Zvěstování Páně se vzácným renesančním oltářem nebo nová adorační kaple Těla Kristova, jejíž oltář i interiér navrhl a realizoval velehradský umělec Otmar Oliva.
Vedle katedrály se nachází rovněž Diecézní muzeum s vynikajícími a často i unikátními výstavami. Součástí muzea je i informační centrum.
Jak se tam dostanete
Katedrála se nachází v historickém centru města. Stačí se proto dopravit se do centra a ke katedrále dojít pěšky (poloha na mapě ).
Další informace
Katedrála na stránkách biskupství
Další duchovní místa v Brně
Při svém putování po brněnském centru jistě nevynechejte ani tyto památky:
Konvent Minoritů s kostelem sv. Janů a loretánskou kaplí
Krásný kostel sv. Janů v sobě ukrývá Loretu (jedinou dochovanou na Moravě) a Svaté schody. Minorité zároveň organizují velké množství duchovních a kulturně-duchovních akcí. Neopomeňte se na jejich stránkách informovat o aktuálním dění!
Další informace
Kostel sv. Jakuba a kostnice
Výstavní gotický kostel je oázou klidu přímo v samém centru Brna. Hned vedle kostela je vstup do nedávno zpřístupněné kostnice, která je po pařížských katakombách druhou největší v Evropě!
Další informace
Klášter Kapucínů s kostelem Nalezení sv. Kříže a hrobkou
Na clunyjské memento mori si jistě vzpomenete ve františkánsky jednoduchém a příjemném kostele Nalezení sv. Kříže. Pod kostelem se totiž nachází hrobka, kde díky specifickému způsobu pohřbívání a unikátním mikroklimatickým podmínkám se dochovalo 50 mumifikovaných ostatků mnichů a dalších lidí, včetně známého barona Trencka. Nezapomenutelné místo...
Další informace
Kostel sv. Tomáše
Kostel sv. Tomáše je monumentálně pojatá stavba, která měla být, jako součást augustiniánského kláštera, posledním místem odpočinku moravské větve lucemburků. Pohřbeni jsou zde, mimo jiných, moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský nebo moravský markrabě a římský král Jošt Lucemburský.
Další informace
Fotogalerie
Autoři fotek:
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Staré Brno: Podzemnik
Katedrála sv. Petra a Pavla, Petrov: Petr.adamek
Klášter Minoritů: Fredericus
Loreta: Podzemnik
Svaté schody: Podzemnik
Kostel sv. Jakuba: Kirk
Kostnice u sv. Jakuba: Kirk
Klášter Kapucínů, kostel Nalezení sv. Kříže: Kirk
Kapucínská hrobka: Dominik.Tefert
Kostel sv. Tomáše: Millenium187